Program
ATRAKCYJNA MAMA™

by wrócić do formy

Zdaniem ekspertów

O tym, jak duże znaczenie mają ćwiczenia połogowe pisze wiele autorytetów, autorów podręczników medycznych.

Już w roku 1968 prof. dr med. W. Kohlrausch i współautorzy pisali w książce „Gimnastyka w ginekologii i położnictwie”: „Konieczny czas do przywrócenia stanu z okresu przed ciążą można często wydatnie skrócić przez prawidłową, w odpowiednim czasie rozpoczętą gimnastykę. (…) Zdolność włókien mięśniowych do powrotu ze stanu pierwotnego jest związana z przestrojeniem hormonalnym w okresie połogowym i zależy w dużym stopniu od wykonywania ćwiczeń ruchowych.”,- wydanie polskie: Warszawa 1974.

W podręczniku dla studentów „Położnictwo i ginekologia” z roku 1985 pod redakcją prof. dr hab. med. S. Soszki można przeczytać: „Ważnym zagadnieniem w opiece nad położnicą jest stosowanie gimnastyki.(…) Rehabilitacja w zakresie narządu ruchu powinna być rozpoczęta na oddziale położniczym i kontynuowana w dalszym przebiegu okresu połogowego w domu.”

1988 roku prof. R. Klimek w podręczniku „Położnictwo” potrzebę ćwiczeń podsumował tymi słowami: „Fizjologicznie rozwijająca się ciąża nie jest chorobą, niemniej wywołuje w organizmie kobiety zmiany, które według wielu autorów po odbytym porodzie samoistnie nigdy nie wycofują się całkowicie, względnie wycofują się dopiero po dłuższym okresie.

Pomysł programu ćwiczeń od pierwszych dni po porodzie nie jest więc „nową fanaberią”, ale odpowiedzią na potrzebę, o której pisali eksperci wiele lat wcześniej.

Tworząc nowatorski program Atrakcyjna Mama™ przestudiowaliśmy jeszcze wiele innych materiałów, zwłaszcza zagranicznych, aby mieć pewność, że będzie on skuteczny i bezpieczny.

Facebook

Pozostałe artykuły

Rozejście mięśni brzucha w ciąży. Jak tego uniknąć?

W artykule „Rozejście kresy białej w ciąży. Rozejście mięśni brzucha” umieściliśmy informację, co to jest rozejście mięśni, czym różni się od rozejścia kresy i przepukliny. Dla kobiet w ciąży ważna jest odpowiedź na pytanie: czy można coś zrobić albo czego nie robić, aby uniknąć tych dysfunkcji. Przedstawiamy więc kilka porad

Czytaj więcej »