Zdaniem ekspertów

O tym, jak duże znaczenie mają ćwiczenia połogowe pisze wiele autorytetów, autorów podręczników medycznych.

Już w roku 1968 prof. dr med. W. Kohlrausch i współautorzy pisali w książce „Gimnastyka w ginekologii i położnictwie”: „Konieczny czas do przywrócenia stanu z okresu przed ciążą można często wydatnie skrócić przez prawidłową, w odpowiednim czasie rozpoczętą gimnastykę. (…) Zdolność włókien mięśniowych do powrotu ze stanu pierwotnego jest związana z przestrojeniem hormonalnym w okresie połogowym i zależy w dużym stopniu od wykonywania ćwiczeń ruchowych.”,- wydanie polskie: Warszawa 1974.

W podręczniku dla studentów „Położnictwo i ginekologia” z roku 1985 pod redakcją prof. dr hab. med. S. Soszki można przeczytać: „Ważnym zagadnieniem w opiece nad położnicą jest stosowanie gimnastyki.(…) Rehabilitacja w zakresie narządu ruchu powinna być rozpoczęta na oddziale położniczym i kontynuowana w dalszym przebiegu okresu połogowego w domu.”

1988 roku prof. R. Klimek w podręczniku „Położnictwo” potrzebę ćwiczeń podsumował tymi słowami: „Fizjologicznie rozwijająca się ciąża nie jest chorobą, niemniej wywołuje w organizmie kobiety zmiany, które według wielu autorów po odbytym porodzie samoistnie nigdy nie wycofują się całkowicie, względnie wycofują się dopiero po dłuższym okresie.

Pomysł programu ćwiczeń od pierwszych dni po porodzie nie jest więc „nową fanaberią”, ale odpowiedzią na potrzebę, o której pisali eksperci wiele lat wcześniej.

Tworząc nowatorski program Atrakcyjna Mama™ przestudiowaliśmy jeszcze wiele innych materiałów, zwłaszcza zagranicznych, aby mieć pewność, że będzie on skuteczny i bezpieczny.

Share on facebook
Facebook

Pozostałe artykuły

Rozejście kresy białej w ciąży. Rozejście mięśni brzucha

Wiele kobiet w ciąży słyszało hasło „rozejście kresy białej” lub „rozejście mięśni brzucha” lub też „rozejście mięśnia prostego brzucha”. Wydawać by się mogło, że to określenia na tą samą zmianę w strukturze anatomicznej.
A jednak – nie! I warto o tym wiedzieć, aby dbając o kresę białą w ciąży czy po porodzie nie zaszkodzić innym strukturom brzucha.

Czytaj więcej »