Tematy intymne

Wiele kobiet i ich partnerów obawia się, jak będzie wyglądało ich życie intymne po porodzie. Wbrew obiegowej opinii uczestniczenie partnera przy porodzie nie ma wpływu na jego pożądanie do partnerki. Jednak sama ciąża i poród zmieniają sylwetkę i osłabiają mięśnie krocza i brzucha. Ma to wpływ na jakość życia intymnego. Część pań obawia się, że nie wygląda już tak atrakcyjnie. Niektóre pary mają słabsze doznania podczas współżycia.

Wstyd
Czasem bywa, że kobieta po porodzie wstydzi się swojego ciała i dlatego unika sytuacji intymnych, a nawet całkowicie rezygnuje ze współżycia. Można tego uniknąć, jeśli odpowiednio wcześnie – w pierwszych tygodniach po porodzie – zadba się o sylwetkę.

Mięśnie Kegla a jakość współżycia.
Program Atrakcyjna Mama przywraca sprawność całego ciała. Zaniedbana sylwetka, a szczególnie osłabione mięśnie brzucha, w perspektywie lat (na zasadzie efektu domina) mają znaczenie dla kondycji mięśni dna miednicy (krocza), zwanymi mięśniami Kegla. Od sprawności mięśni krocza zależy jakość współżycia: im bardziej są osłabione, tym trudniej partnerom odczuwać siebie, a kobiecie osiągnąć orgazm.

Bywa, że zmiany w obrębie krocza są tak duże, że sam Program Atrakcyjna Mama nie wystarcza. Dotyczy to zaburzeń czucia w pochwie (brak orgazmu, nieświadome wyciekanie moczu), obniżenia i wypadania przedniej i tylnej ściany pochwy, nietrzymania moczu oraz znacznego osłabienia mięśni Kegla mającego też wpływ na utrzymanie kolejnej ciąży. W takich wypadkach pomoc niesie profesjonalna fizjoterapia mięśni dna miednicy. Rozpoczęta zaraz po okresie połogu, jest szybka i skuteczna.

Część terapeutów Programu Atrakcyjna Mama™ skończyła też kurs „Fizjoterapia dna miednicy”, prowadzony przez Michała Koszlę. Ich aktualna lista oraz więcej informacji o fizjoterapii dna miednicy jest na stronie terapiadnamiednicy.pl

Share on facebook
Facebook

Pozostałe artykuły

Rozejście mięśni brzucha w ciąży. Jak tego uniknąć?

W artykule „Rozejście kresy białej w ciąży. Rozejście mięśni brzucha” umieściliśmy informację, co to jest rozejście mięśni, czym różni się od rozejścia kresy i przepukliny. Dla kobiet w ciąży ważna jest odpowiedź na pytanie: czy można coś zrobić albo czego nie robić, aby uniknąć tych dysfunkcji. Przedstawiamy więc kilka porad

Czytaj więcej »