Jak wygląda wizyta?

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak w praktyce wygląda Program Atrakcyjna Mama ™

KIEDY SIĘ UMÓWIĆ?

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?

JAK ZNALEŹĆ CZAS NA ĆWICZENIA?

ILE JEST SPOTKAŃ? JAKI JEST KOSZT?

1. KIEDY SIĘ UMÓWIĆ?

Zapraszamy jeszcze w ciąży
Dzięki temu dowiesz się co robić, a czego unikać w pierwszych dobach po porodzie i dlaczego jest to ważne. Nauczysz się ćwiczeń przydatnych w 1-2 dobie połogu, w tym pierwszych ćwiczeń mięśni brzucha. Dzięki temu już w szpitalu zaczniesz powrót do sylwetki i unikniesz bólu

Zaraz po porodzie
Najlepiej zadzwonić będąc jeszcze w szpitalu. Dzięki temu pierwsza wizyta może być w dniu wyjścia ze szpitala – oczywiście jeśli będziesz mieć na to siłę, a Twój fizjoterapeuta możliwości czasowe. Jesli nie jest to możliwe – spotkanie będzie w kolejnym dniu (za wyjątkiem weekendów). Dzięki umiejętnej pracy z mięśniami brzucha od najwcześniejszwego etapu połogu, efekt jest o wiele szybszy.
Jeśli od porodu minęło kilka – kilkanaście dni, zachęcamy do pilnej wizyty.

Jeśli jednak jest to już 3 miesiące czy więcej – o ile nie ma nagłego bólu lub dysfunkcji dna miednicy – na wizytę można poczekać. Są to wówczas wizyty w gabinecie.

2. JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Nie musisz sprzątać w domu – rozumiemy, że jesteś zmęczona, czasem obolała lub po prostu bycie mamą zajmuje Ci dużo czasu. Wystarczy kawałek podłogi i karimata lub koc. Załóż wygodny dres lub leginsy.
Jesli to możliwe, na czas wizyty do opieki nad dzieckiem przyda się jego tata lub inna bliska osoba.
Być może będzie potrzeba nakleić kinesiotapy na mięśnie brzucha. Dlatego na wszelki wypadek w dniu wizyty nie używaj kremu (balsamu itp.), aby uniknąć szybkiego odklejania taśm.

3. CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?

Wizyta trwa od 30 do 60 minut. Gdy jest to konieczne – czasem dłużej
Na każdej wizycie pytamy o objawy zaburzeń dna miednicy. W zależności od odpowiedzi i od oceny zewnętrznej pracy mięśni dna miednicy (czasem także badania przezpochwowego) dobieramy bezpieczne nasilenie pracy z mięśniami brzucha.
Pytamy też o bóle w całym ciele – czasem wizyty skupiają się głównie na terapii bólu.
Na wizytach domowych obserwujemy nawyki mamy zwiazane z noszeniem, przewijaniem, karmieniem dziecka – i często je modyfikujemy tak, aby pacjentce było wygodnie, aby się nie przeciążała.
Nasze wizyty to ocena stanu dna miednicy, zabiegi manualne (czyli praca „rękoma fizjoterapeuty” z ciałem pacjentki), ocena postawy całego ciała, a w razie potrzeby dobór odpowiednich pozycji rozciągających; wreszcie – ocena stanu mięsni brzucha, nauka prawidłowych ćwiczeń, jeśli potrzeba – kinesiotaping.
Kolejne wizyty to ocena postępów terapii, poprawności ćwiczeń, modyfikacje ćwiczeń – wycofanie tych już niepotrzebnych, dodanie nowych, stopniowe zwiększanie treningu mięśni brzucha.

4. JAK ZNALEŹĆ CZAS NA ĆWICZENIA?

W przeciwieństwie do intensywnego treningu, „zadania domowe”, które fizjoterapeuta zostawia mamie, można wykonywać partiami.
Część zaleceń to pozycje rozciągające, które można robić w dowolnym momencie dnia. Natomiast ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha to 3 serie wykonywane 1 – 3 razy dziennie, w zależności od możliwości i chęci mamy. Można więc uzyskać dobre efekty poświęcając około 15 – 30 minut dziennie, w razie potrzeby dzieląc ten czas na kilka małych sesji.
A warto pamiętać, że to właśnie w pierwszych 2 – 4 tygodniach dziecko jeszcze dużo śpi. Często też mama jest w domu z tatą lub z babcią dziecka, więc znalezienie czasu dla siebie jest łatwiejsze, niż w późniejszym okresie.

5. ILE JEST SPOTKAŃ? JAKI JEST KOSZT?

Przeważnie przydają się 4 spotkania. Bywają mamy, którym wystarczy jedna lub dwie wizyty, ale takie szczęściary nie są codziennością.
Z drugiej strony – czasem pakiet 4 wizyt nie wystarcza, aby przywrócić wygląd i przede wszystkim dobrą pracę mięśni brzucha. Wówczas proponujemy paniom kolejne wizyty w gabinecie. Bywa, że uczymy mężów czy partenrów odpowiedniej zmiany taśm, wóczas kolejne wizyty kontrolne mogą być rzadziej.
Prawdopodobny czas trwania całej terapii możemy podac na drugiej – trzeciej wizycie, gdy widać już tempo odwracania się zmian ciążowych.

Każdy fizjoterapeuta prowadzi swoją działalność. Ma więc prawo do własnej ceny za wizytę czy za pakiet wizyt. Są to wizyty domowe, z dojazdem w obrębie danego miasta (przeważnie koszt dojazdu poza miasto jest doliczany). Część fizjoterapeutów ma swoje strony www, gdzie można znaleźć cennik (linki do stron można znaleźć na AtrakyjnaMama.pl)