Inne sposoby na figurę

…czyli inne sposoby powrotu do figury sprzed ciąży.

Gotowe zestawy ćwiczeń.
W okresie połogu nie powinno się wykonywać takich samych ćwiczeń, jak przed zajściem w ciążę lub gotowych zestawów.

Po pierwsze – gotowy zestaw ćwiczeń może spowodować więcej szkody, niż pożytku. Niektóre mięśnie po ciąży i porodzie są mocno nadwątlone, inne bardzo przykurczone, a całe ciało, w tym mięśnie krocza, bardzo podatne na rozciąganie. Zbyt forsowne, nieumiejętnie wykonane ćwiczenia mogą doprowadzić do deformacji brzucha („rozejście się mięśni brzucha”) a także do nietrzymnaia moczu czy obniżenia ścian pochwy.

Po drugie gotowe zestawy zawierają dużą ilość ćwiczeń. Wykonanie wszystkich przy niemowlaku okazuje się niemożliwe, przez co mama się zniechęca. Tymczasem dla odzyskania figury sprzed ciąży bardzo ważne są pierwsze tygodnie. Aby więc nie stracić tego czasu z obawy, że ćwiczy się niewłaściwie – najlepiej ćwiczyć pod kontrolą specjalisty.

A może dieta?
Wiele kobiet po porodzie zauważa, że ich waga nie wróciła jeszcze do normy. Wydaje im się, że wystarczy zastosować dietę odchudzającą, aby ich sylwetka się poprawiła. Jest to jednak postępowanie nie tylko błędne, ale i niebezpieczne.

Niebezpieczne, gdyż w okresie karmienia piersią mama potrzebuje zwiększonej ilości energii i składników odżywczych. Odchudzanie się powoduje ich niedobór, co prowadzi do wycieńczenia: wypadania włosów, łamania paznokci, lub co gorsza – do zasłabnięć (oby nie z dzieckiem na ręku). Stosowanie diety odchudzającej często obniża samopoczucie psychiczne. Jeśli nałoży się to na hormonalną huśtawkę nastrojów – może wywołać depresję.

Błędne, ponieważ ciało człowieka składa się z wielu struktur, a dieta działa tylko na warstwę tkanki tłuszczowej. Natomiast to, co najłatwiej zauważa się po porodzie, czyli powiększony brzuch, spowodowane jest głównie rozciągnięciem mięśni brzucha.

Oczywiście, stopniowe, mądre odchudzanie może być wprowadzone po okresie połogu – jeśli przyczyną złej sylwetki jest faktycznie przyrost tkanki tłuszczowej.

Zajęcia fitness.
Zajęcia fitness dla mam można rozpocząć najwcześniej kilka tygodni po porodzie, kiedy pewne zmiany są już nieodwracalne. Zajęcia te mogą więc być doskonałą kontynuacją programu Atrakcyjna Mama ™ , ale w pełni go nie zastąpią.

Warto nadmienić, że uczestniczki programu, które przed ciążą regularnie uczestniczyły w zajęciach fitness, mogą szybciej wrócić do swojej grupy bez obawy, że będą słabsze kondycyjnie.

Share on facebook
Facebook

Pozostałe artykuły

Rozejście mięśni brzucha w ciąży. Jak tego uniknąć?

W artykule „Rozejście kresy białej w ciąży. Rozejście mięśni brzucha” umieściliśmy informację, co to jest rozejście mięśni, czym różni się od rozejścia kresy i przepukliny. Dla kobiet w ciąży ważna jest odpowiedź na pytanie: czy można coś zrobić albo czego nie robić, aby uniknąć tych dysfunkcji. Przedstawiamy więc kilka porad

Czytaj więcej »