Czy fizjoterapia dna miednicy jest dla Ciebie

Umieszczone tu pytania nie są diagnozą medyczną. Mają pomoć podjąć decyzję, czy skonsultować się z fizjoterapeutą dna miednicy.
Czym więcej odpowiedzi „TAK”, tym większe prawdopodobieństwo, że przyczyną problemów jest dysfunkcyjne dno miednicy (czyli źle działające mięśnie, powięzi, nerwy). Wówczas zapraszamy na fizjoterapię.
Pytania te mogą zadać sobie zarówno wielodzietne mamy jak i Panie, które nigdy nie rodziły, osoby młode, jak i w podeszłym wieku.

  1. Czy zdarza się, że czuję parcie na mocz („pełen pęcherz”) i po drodze do wc wycieknie (choćby kilka kropel) lub muszę oddać mocz w czasie krótszym, niż 15 minut?
  2. Czy, aby uniknąć sytuacji popuszczenia moczu przy pełniejszym pęcherzu, oddaję go „na zapas” przed wyjściem z domu, z pracy, przed podróżą itp.?
  3. Czy zdarza się, że popuszczam mocz (nawet kilka kropli) podczas śmiechu, kaszlu, kichania, dźwigania lub w czasie aktywności sportowej?
  4. Czy – w obawie o popuszczenie lub czucie mocnego parcia na mocz – korzystam z toalety „na wszelki wypadek” przed podejmowaniem aktywności sportowych?
  5. Czy oddaję mocz częściej, niż co 2 godziny – a jego ilość to nie więcej, niż mała szklanka?
  6. Czy nocami budzę się aby oddać mocz więcej, niż 1 raz?
  7. Czy oddawanie moczu jest bolesne?
  8. Czy po oddaniu moczu mam wrażenie, że pęcherz nie jest do końca opróżniony?
  9. Czy ograniczam przyjmowane płyny, szczególnie wieczorami, aby nie chodzić do toalety za często?
  10. Czy zdarza mi się nie trzymanie gazów – czyli oddawanie gazów w sytuacji, gdy chce się tego uniknąć?
  11. Czy (za wyjątkiem problemów z trawieniem, złej diety lub choroby jelitowej) miewam silne, trudne do opanowania parcia na stolec?
  12. Czy samo oddawanie stolca jest często trudne, męczące, wymaga dużego parcia?
  13. Czy przy kichaniu, kaszlu, dźwiganiu lub aktywności fizycznej (biegi, skakanie) miewam odczucie ciągnięcia w dół w obrębie pochwy (jakby „wypadający tampon”, rozpieranie w kroczu”)?
  14. Czy miewam bóle podbrzusza i / lub okolicy krzyżowej, szczególnie w okresie okołoowulacyjnym lub przed miesiączką lub gdy więcej dźwigam lub kicham, kaszlę?
  15. Czy miewam poczucie zapalenia pęcherza i / lub pochwy, a wyniki badań laboratoryjnych nie potwierdzają tego lub po wyleczeniu objawy nadal pozostają?
  16. Czy miewam bardzo bolesne miesiączki i / lub owulacje, a w badaniu ginekologicznym macica, przydatki i pochwa są w normie?
  17. Czy badanie ginekologiczne jest bolesne?
  18. Czy współżycie bywa bolesne (ogólnie lub konkretne pozycje)? (lub: Czy była próba lub próby współżycia, ale nie było ono możliwe z powodu bólu lub bardzo mocnego spięcia mięśni)?
  19. Czy, pomimo starań ze strony męża / partnera i braku bólu, nie mogę osiągnąć orgazmu, nie mam satysfakcji ze współżycia pochwowego? (lub: Czy z powodu braku dobrego czucia zaprzestałam tej formy intymności?)