Częste pytania

Mój ginekolog uważa, że ćwiczenia fizyczne po porodzie są niebezpieczne. Może ma rację?

To prawda, że wiele ćwiczeń może spowodować więcej szkody niż pożytku, a praktycznie nie ma fachowej literatury w języku polskim. Dlatego właśnie należy ćwiczyć pod okiem specjalisty, który dostosuje indywidualny zestaw ćwiczeń ograniczony do Twoich potrzeb i nauczy je prawidłowo wykonywać.

Położna dała mi ulotkę z gotowym zestawem ćwiczeń. Jest tam dokładnie zaznaczone, które ćwiczenia mogę robić od której doby po porodzie. Czy mogę z nich korzystać?

Odradzamy. Nawet, jeśli autorzy ulotki dzielą ćwiczenia dobami po porodzie (na przykład: w trzeciej dobie: to samo co w pierwszej i drugiej i dodatkowo kolejne), to część z nich może powodować zbytnie obciążanie mięśni brzucha – a to prosta droga do rozejścia mięśni brzucha oraz do obniżenia narządów. Warto zadać sobie pytanie: czy autor tej ulotki ma praktykę w prowadzeniu ćwiczeń od pierwszych dni po porodzie? Czy bierze odpowiedzialność za skutki uboczne?

Co, jeśli zdarzy mi się trudny poród, po którym nie będę w stanie chodzić przez 2 tygodnie. Czy wówczas szanse na odzyskanie figury przepadną?

Można przywracać sylwetkę nawet, jeżeli się leży. Trudno tu nawet mówić o ćwiczeniach w potocznym rozumieniu. Są to proste czynności, które warto wykonywać. Po dwóch tygodniach można rozpocząć właściwą część Programu Atrakcyjna Mama, z tym, że efekty będą opóźnione i trudniejsze do osiągnięcia. Jednak szanse nie przepadają – pomimo, że spada poziom hormonów ułatwiających odzyskanie figury, nadal utrzymuje się ich wpływ, zwłaszcza, jeżeli karmisz piersią.

Innymi słowy, jeżeli z powodu trudnego porodu zrezygnujesz z ćwiczeń, sporo możesz stracić. Natura nadal pomaga przywrócić sylwetkę, chociaż z mniejszą mocą.

Czy możliwe jest wzięcie udziału w programie po cięciu cesarskim?

Jak najbardziej. Cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym. Po każdym zabiegu pacjentami powinien zajmować się fizjoterapeuta. Dlatego warto przygotować się na tą ewentualność jeszcze przed porodem, aby wiedzieć, jak sobie radzić w szpitalu. Po cięciu cesarskim usprawnianie należy rozpocząć już od pierwszych dni połogu. Fizjoterapeuta dostosowuje program Atrakcyjna Mama do indywidualnych potrzeb każdej młodej mamy. Dotyczy to również pacjentek po cesarskim cięciu.

Niebawem urodzę drugie dziecko, a po pierwszej ciąży nie odzyskałam figury. Boję się, że teraz będzie jeszcze gorzej. Co mogę zrobić?

Okres połogu po każdym porodzie daje Ci kolejną szansę poprawy sylwetki. Prof. Kohlrausch pisze tak: „Jeśli zdarzy się, że powrót mięśni do stanu pierwotnego jest niezadowalający po pierwszej ciąży, a kobieta zajdzie ponownie w ciążę, to możliwe jest w okresie połogowym po drugim porodzie przy odpowiednim i solidnym wykonywaniu ćwiczeń doprowadzenie powłok brzusznych do stanu pierwotnej sprężystości.” A więc – nie zmarnuj tej szansy.

Share on facebook
Facebook

Pozostałe artykuły

Rozejście mięśni brzucha w ciąży. Jak tego uniknąć?

W artykule „Rozejście kresy białej w ciąży. Rozejście mięśni brzucha” umieściliśmy informację, co to jest rozejście mięśni, czym różni się od rozejścia kresy i przepukliny. Dla kobiet w ciąży ważna jest odpowiedź na pytanie: czy można coś zrobić albo czego nie robić, aby uniknąć tych dysfunkcji. Przedstawiamy więc kilka porad

Czytaj więcej »