Co to jest kresa biała?

Kresa biała (po łacinie, ale też w medycznym angielskim – linea alba) to anatomiczny łącznik prawej i lewej strony mięśni brzucha.

Każdy mięsień ma swoją powięź (co najłatwiej zauważyć, krojąc świeży schab – to właśnie ta biała błonka wokół). Pod mikroskopem widać, że powięzie są zbudowane głównie z włókien kolagenowych, czyli sprężystych „nitek”. Takie powięzi otaczają też mięśnie proste, skośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz poprzeczne brzucha. Mówimy wówczas o pochewkach mięśniowych. Natomiast część włókien tej samej powięzi jednego mięśnia nie otacza go, ale rozpościera się dalej – to rozścięgno mięśnia. W przypadku mięśni brzucha rozścięgna prostego, skośnych i poprzecznego ze strony prawej przenikają się z rozścięgnami tych z lewej w linii pionowej ciała – od mostka do spojenia łonowego. I to zagęszczenie włókien kolagenowych i ich „krzyżowanie się” to właśnie kresa biała.

Na marginesie:

Tak naprawdę, to te nazwy anatomiczne trochę zawężają patrzenie – gdyż powięzi całego naszego ciała to jedna wielka, wielowymiarowa „pajęczyna” (lub – sieć) otaczająca wszystkie mięśnie i narządy. Między innymi dlatego fizjoterapeuci pracujący manualnie bardzo często na ból czy inną dysfunkcję w jednej części ciała proponują zabieg w zupełnie innym miejscu. Bo – poprzez powięź „wszystko łączy się ze wszystkim”

Kiedy powstaje kresa biała? Czy jest widoczna?

Podobnie, jak wszystkie inne struktury naszego ciała, kresa biała powstaje już w życiu płodowym. Samej kresy białej nie widać „gołym okiem”. Jednak u osób z wymodelowanymi mięśniami brzucha pomiędzy mięśniami prostymi jest podłużne zagłębienie – tam właśnie jest kresa biała.

Zdjęcie kobiety z wymodelowanymi mięśniami do zobrazowania, gdzie jest kresa biała
Źródło: Freepik.com

A to, co dość często widać w ciąży – brązowe przebarwienie skóry od pępka w dół (czasem też trochę w górę) to nadmiar melatoniny. Wielkość tego przebarwienia nie ma nic wspólnego z tym, czego obawiają się kobiety, czyli rozejście kresy białej w ciąży.

Więcej na temat rozejścia kresy białej w ciąży przeczytasz w artykule:
https://atrakcyjnamama.pl/rozejscie-kresy-bialej-w-ciazy-rozejscie-miesni-brzucha/

Share on facebook
Facebook

Pozostałe artykuły

Rozejście kresy białej w ciąży. Rozejście mięśni brzucha

Wiele kobiet w ciąży słyszało hasło „rozejście kresy białej” lub „rozejście mięśni brzucha” lub też „rozejście mięśnia prostego brzucha”. Wydawać by się mogło, że to określenia na tą samą zmianę w strukturze anatomicznej.
A jednak – nie! I warto o tym wiedzieć, aby dbając o kresę białą w ciąży czy po porodzie nie zaszkodzić innym strukturom brzucha.

Czytaj więcej »

Brzuch po porodzie

To normalne, że brzuch zaraz po porodzie wygląda prawie zupełnie, jak ciążowy. W pierwszych dobach sama macica jest jeszcze mocno powiększona. Dlatego przeważnie na wyjście ze szpitala potrzebne są ubrania z 5-7 miesiąca ciąży.

Czytaj więcej »