To normalne, że brzuch zaraz po porodzie wygląda prawie zupełnie, jak ciążowy. W pierwszych dobach sama macica jest jeszcze mocno powiększona. Dlatego przeważnie na wyjście ze szpitala potrzebne są ubrania z 5-7 miesiąca ciąży.
Macica po około 2 tygodniach jest już skurczona. A jednak większość kobiet w tym czasie mówi, że ma „obwisły brzuch po porodzie”. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie brzucha oraz skóra na brzuchu są rozciągnięte. Jeśli problem dotyczy tylko skóry, pomogą metody ujędrniające ciało – na przykład kremy połogowe, odpowiednie szczotkowanie brzucha, a po połogu prysznic na zmianę zimny / gorący (kilka powtórzeń do wytrzymania, kończąc zimnym).
Jednak, jeśli brzuch miesiąc po porodzie nadal jest bardzo duży, to prawdopodobnie wynika to ze źle pracujących mięśni, na przykład z powodu rozejścia mięśni brzucha (rozejście kresy białej). Więcej na ten temat w artykule:
https://atrakcyjnamama.pl/rozejscie-kresy-bialej-w-ciazy-rozejscie-miesni-brzucha/
Ale nie są to wszystkie pozostałości ciąży. Jeśli przyjrzeć się kobiecie po porodzie z boku, łatwo zauważyć, że krzywizny kręgosłupa są często powiększone. Jest to wynikiem przykurczonych w ciąży mięśni (krzyża, ramion, ale nie tylko). Ciąża ma wpływ na cały układ kostno – stawowy kobiety. Dzieje się tak, ponieważ hormony, które pozwalają na powiększanie się brzucha w ciąży czy rozciąganie się struktur krocza przy porodzie, powodują też rozluźnienie stawów w całym ciele.
Hormony te – relaksyny – można więc wykorzystać po porodzie, aby pomóc w przywróceniu ładnej figury.
Największą szansę na modelowanie sylwetki dają pierwsze tygodnie po porodzie, zwłaszcza pierwsze dwa. Ciało kobiety jest jeszcze pod wpływem relaksyn, a więc jest plastyczne jak miękka modelina. Można je łatwo kształtować, ale wymaga to precyzji i doświadczenia.
Po kliku tygodniach niektóre zmiany z ciąży i porodu są już nieodwracalne. Dzieje się tak, gdyż spada poziom hormonów, które pozwalały na wydłużanie i skracanie się mięśni, ścięgien czy więzadeł. Nadal możemy wzmacniać mięśnie, ale pełne odwrócenie wszystkich zmian jest już niemożliwe. W praktyce – rozpoczynając ćwiczenia po kilku miesiącach można uzyskać sprężyste, twarde mięśnie brzucha czy pośladków, a jednak cała sylwetka nie będzie już tak wyprostowana, jak przed ciążą.
Co ważne: Nieumiejętne ćwiczenia mogą wręcz zaszkodzić. Zbyt duże obciążanie mięśni brzucha może jeszcze pogłębić rozstęp mięśni brzucha. Może też prowadzić do obniżenia ścian pochwy (z powodu dużego ciśnienia na dno miednicy).
Dlatego twórca programu Atrakcyjna Mama od 2010 roku prowadzi kursy dla fizjoterapeutów „Fizjoterapia w połogu”, aby potrafili oni bezpiecznie i skutecznie pomagać mamom w powrocie do figury.
Zadaniem specjalistów jest dobór kilku najbardziej koniecznych ćwiczeń, które można wykonać podczas dnia. Jest to kluczowe, ponieważ młoda mama nie ma dużo czasu. Z drugiej strony – spędza wiele godzin karmiąc, nosząc, przewijając. Dlatego bardzo ważne jest nauczenie, jak zajmować się dzieckiem w dobrej dla mamy pozycji, aby uniknąć bólu pleców, karku, ramion, nadgarstków.
Znajdź fizjoterapeutę Programu „Atrakcyjna Mama”:
https://atrakcyjnamama.pl/fizjoterapeuci_w_polsce/