ĆWICZENIA PO PORODZIEBrzuch po porodzie i inne zmiany TEMATY INTYMNEA MOŻE INACZEJZDANIEM EKSPERTÓWCZĘSTE PYTANIAO PROGRAMIE W MEDIACH

Ćwiczenia po porodzie

... czyli na czym polega program Atrakcyjna Mama.

Jest to cykl czterech półgodzinnych wizyt domowych magistra fizjoterapii w domu. Wprowadza na nich stopniowo ćwiczenia , które przyspieszają powrót do sylwetki i są dostosowane do okresu połogu i samopoczucia młodej mamy. Fizjoterapeuta zaznacza, które są dla konkretnej mamy najważniejsze, a które warto zrobić, jeśli dziecko na to pozwoli. Kontroluje też sylwetkę mamy przy czynnościach związanych z opieką nad dzieckiem - tak, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie - ból pleców, szyi, karku i uniknąć innych przykrych dolegliwości. Na kolejnych spotkaniach fizjoterapeuta sprawdza postępy i modyfikuje program.

Program jest oparty o najnowszą światową wiedzę położniczą i fizjoterapeutyczną, w tym terapię manualną. Został opracowany w 2002 roku, jest wciąż udoskonalany o nowe techniki fizjoterapeutyczne. Brało w nim udział kilkaset mam.

Wystarczy kwadrans.
Ćwiczenia programu są tak dobrane, aby nie męczyły i nie zabierały dużo czasu. Wystarczy więc, jeśli mama w miarę możliwości poświęci im około piętnastu minut dziennie. Może też wykonywać je partiami w ciągu dnia tak, jak na to pozwala dziecko, a niektóre z nich na przykład podczas karmienia piersią. Na każdym spotkaniu magister fizjoterapii przygląda się, które ćwiczenia są najważniejsze dla konkretnej mamy, każda więc ma swój indywidualny program - dzięki temu nie traci czasu na ćwiczenia, których nie potrzebuje.

Kiedy rozpocząć program Atrakcyjna Mama?

Jak najszybciej, najlepiej: